Hala Gąsienicowa - Wycieczki w Tatry-zapisy | Przewodnik Tatrzański | wyprawa w góry

Przejdź do treści

Hala Gąsienicowa

Poziom2
HALA GĄSIENICOWA
Wycieczka na Halę Gąsienicową prowadzi w jeden z najpiękniejszych zakątków Tatr Polskich. Dojść w to miejsce może każdy nawet poczatkujący turysta. Z Hali hąsienicowej prowadzi szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy. To malownicze jezioro górskie i jego otoczenie należą do najwspanialszych w Tatrach. Będąc w Zakopanem obowiąkowo trzeba odbyć wycieczkę w to wspaniałe miejsce.

Atrakcje wycieczki: Szałasy  pasterskie na Hali Gąsienicowej, jezioro Czarny Staw Gąsienicowy, przepiękne widoki na strzeliste szczyty, schronisko Murowaniec, Głaz Karłowicza,

Przebieg wycieczki:
Kuźnice  - Boczań - Skupniów Upłaz - Przełęcz między Kopami - Hala  Gąsienicowa-schronisko Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Przełęcz  miedzy Kopami - Dolina Jaworzynka - Kuźnice

Przewyższenie: 690m
Czas trwania wycieczki: ok. 5-6 godz.
Skala trudności: łatwa

Rozpaczęcie wycieczki: godz.8.00 - spotkanie z przewodnikiem tatrzańskim w Kuźnicach.
Cena za 1 osobę: 100 zł
Ilość: 15 osób, dzieci od 10 lat

Opis wycieczki:
Wycieczka prowadzi z Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz. Początek trasy drogą leśną a powyżej górnej granicy lasu, szlak prowadzi bezleśnym grzbietem Skupniowego Upłazu. Od tej chwili towarzyszyć nam będzie piękny widok na Dolinę Olczyską, Kopieńce i Nosal a po chwili na Giewont oraz Kasprowy Wierch. Z przełęczy Między Kopami kawałek łagodnie w górę, po czym przez Królową Rówień i zejście na Halę Gąsienicową.

Otoczenie Hali to wspaniałe strzeliste szczyty i turnie min. Granaty, Kozi Wierch, Świnica oraz charakterystyczny Kościelec. Na Hali Gąsienicowej ujrzymy drewniane budynki i zabytkowe szałasy, pozostałe po prowadzonych tu dawniej wypasach owiec. W obszernym  granitowym schronisku Murowaniec odpoczynek, następnie dajemy się w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego. Po drodze mijamy leżący w dole tzw. Kamień Karłowicza - granitowy głaz który został postawiony w miejscu tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza, wybitnego kompozytora, fotografa i taternika.

Najpiękniejszym miejscem Doliny Gąsienicowej jest Kocioł Czarnego Stawu Gąsienicowego. Staw jest czwartym co do wielkości a trzecim co do głębokości jeziorem w całych Tatrach. Królują nad nim wspaniałe szczyty, przez które  przebiega Orla Perć, najtrudniejszy szlak górski w Tatrach Polskich. Wracamy tą sama drogą na Przełęcz Między Kopami a stąd Doliną Jaworzynki schodzimy do Kuźnic.

Wróć do spisu treści