Szpigalasowy Wierch - Wycieczki w Tatry-zapisy | Przewodnik Tatrzański | wyprawa w góry

Przejdź do treści

Szpigalasowy Wierch

Poziom2
5 STAWÓW POLSKICH - SZPIGLASOWY WIERCH

Wycieczka na Szpiglasowy Wierch to wyprawa górska prowadząca przez najpiękniejsze zakątki polskich Tatr Wysokich. Dolina 5 Stawów Polskich to jedno z najbardziej malowniczych i niewykłych miejsc w całych Tatrach. Niewątpliwą atrakcją podczas zwiedzania są jeziora górskie oraz otaczające je wyniosłe skalne szczyty. Ze Szpiglasowe Wierchu roztacza się wspaniały widok na całe Tatry.

Atrakcje wycieczki:
Wodogrzmoty Mickiewicza, szałas pasterski, wodospad Wielka Siklawa, Schronisko, wielkie doliny oraz wyniosłe szczyty, jeziora w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, wspaniały widok na Tatry ze Szpiglasowego Wierchu, Morskie Oko.

Przebieg wycieczki:
Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Nowa Roztoka - wodospad Siklawica - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Szpiglasowa Przełęcz - Szpiglasowy Wierch - Morskie Oko  -  Palenica Białczańska

Przewyższenie: 1160m
Dystans: 25,8 km
Czas trwania wycieczki: ok. 8-9 godz.
Skala trudności: trudna

Rozpaczęcie wycieczki: godz.7.00 - spotkanie z przewodnikiem tatrzańskim na parkingu Palenica Białczańska.
Ilość: max. 10 osób,  dzieci od lat 14
Cena: 120 zł/osoba

Opis wycieczki:
Wędrówkę rozpoczynamy z Palenicy Białczańskiej najpierw drogą asfaltową do Wodogrzmotów Mickiewicza, które stanowią zespół trzech kaskad Potoku Roztoka. Za mostem skręcamy w odchodzący w bok szlak, który biegnie dnem malowniczej Doliny Roztoki. Podczas wędrówki towarzyszyć nam będą urwiste stoki dwóch równoległych grzbietów Opalonego i Wołoszyna.
Na szczególną uwagę zasługuje tu zespół pierwotnej wysokogórskiej flory, na czele z okazałym pasmem limb. Dnem doliny płynie potok Roztoka, napełniający całą dolinę szumem wartkiego nurtu. Na niewielkiej polanie Nowa Roztoka stoi drewniany szałas, pozostałość dawnych czasów gdy wypasano bydło. Stąd podejście na próg Pięciu Stawów, gdzie po drodze najpierw usłyszymy a po chwili pojawi się przed nami ok. 70 m największy w całych Tatrach wodospad - Wielka Siklawa. Po minięciu wodospadu przechodzimy przez wygłady polodowcowe tzw. mutony i wchodzimy do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Niepowtarzalny urok i klimat dolina zawdzięcza jeziorom górskim. Znajdujący się tutaj Wielki Staw, jest najgłębszym i drugim co do wielkości, po Morskim Oku jeziorem w całych Tatrach. W dolinie ujrzymy wspaniałe granie Tatr Wysokich, duże piarżyska, obszerne hale oraz wielkie połacie kosodrzewiny.
Z doliny czeka nas podejście na Szpiglasową Przełęcz, szlak pod koniec ubezpieczony kawałkiem łańcuchów. Z przełęczy krótkie podejście na Szpiglasowy Wierch 2172 m., stąd otwiera się wspaniały widok na strzeliste szczyty Tatr Wysokich. Zejście z wierzchołka tzw. ceprostradą, która doprowadza wygodnym szlakiem nad Morskie Oko. Z nad jeziora powrót asfaltowa drogą na Palenicę Białczańską, od Włosienicy istnieje możliwość skorzystania z transportu konnego.

Wróć do spisu treści